סלובניה!

בלד + בוהיני

 

בלד

טירת בלד - בצפון האגם מתנשאת הטירה שבנה המלך הגרמני הנרי ה- 2 , היא נראית מכל עבר , בקרו בטירה , הנוף הנשקף ממנה הוא מדהים . אגב אפשר לבקש פרוספקטים בעברית .

האי בלד - בצד המערבי של האגם יש "פלטנה" , זו סירה עם משיט שיקח אותכם לאי ,ימתין לכם כמחצית השעה ויחזירכם לבלד . באי עצמו ישנה כנסיה עם פעמונים שכל אחד יכול לשמוע את צלצולם ע"י משיכת החבל , הסלובנים מאמינים שמשאלות המובעות במשיכת החבל מתגשמות..

וינטגאר - 4.5 ק"מ מבלד נמצא קניון המים המפורסם בסלובניה , לעומת שנים עברו ולעומת קניוני השכנות הוא די מאכזב , במיוחד המפל בסוף , מפל השום שכבר לא נראה כמו מפל , אך עדיין תיירים רבים מגיעים לקניון שאורך המסלול בו הוא כ- 1,600 מ , אני מחויב לכתוב על היות וינטגאר בין אתרי התיירות הפופולרים בסלובניה , אך למי שבקר כבר בקניונים אחרים של גרמניה אוסטריה ושווייץ הייתי מוותר , מומלץ לכאלה שזהו עבורם ביקור הביכורים .   

 

 

 

 

בוהיני

ווגל - בצד המערבי של אגם בוהיני נמצא הרכבל מס' 1 של סלובניה , רכבל הווגל , הר הווגל מתנשא לגובה של 1,922 מ' , בעזרת הרכבל ניתן להגיע לגובה של 1,540 מ' , הנופים מהממים בראשם נוף האגם ושל ההר הגבוה בסלובניה הר טריגלאב 2,864 מ  .

מפל סביצ'ה - לא הרחק מהרכבל לווגל , נמצא המפל המפורסם ביותר , מפל סביצ'ה , כדי להגיע למפל יש לעלות מדרגות , אך אל דאגה המדרגות אינן מגרם אחד וההליכה נינוחה , למרות העליה ההגעה למפל אורכת פחות מעשרים דקות .

 יום סובב אלפים

 

האלפים היוליינים והפארק הלאומי טריגלב

, חובה!!! לעשות יום סובב אלפים , כי זו גולת הכותרת של טיול בסלובניה , יוצאים מבלד צפונה לכוון יסניצ'ה ולכוון עיירת הסקי מס' 1 בסלובניה קראניסקה-גורה , ממשיכים עד מעבר ורשיץ' בגובה 1,611 מ' , הלאה דרך העיירות טרנטה , סוצ'ה , בובץ' , קובאריד , טולמין ונובה-גוריצה . זה סיבוב נהדר עם אתנחתות לצילומים , תצפיות , טיולים רגליים , בקורים בעיירות . בקובאריד יש מוזיאון שמתעד את הקרבות שהתחוללו באיזור , במלחמת העולם הראשונה , מיליון בני אדם נהרגו והוזכרו בספרו של ארנסט המינגווי הקץ לנשק , נהר סוצ'ה זורם בין עיירות אלו ומכאן השם חזית סוצ'ה .  

  

ליובליאנה

עיר הבירה של סלובניה קומפקטית מאד לטיול , מהככר המרכזית , ככר פרשרנוב , עולים במיני רכבת לטירת ליובליאנה לתצפית על העיר , באותו הכרטיס נכנסים למוזיאון הוירטואלי שבטירה .

ליובליאנה

אוכלוסיה   270,000 איש , נקראת היום  אהובה , בעבר נקראה בפי הרומאים אמונה  Emona  , עד היום ניתן לראות שרידים רומאיים בעיר . החל מן המאה ה- 14 השתלטו על העיר קיסרי בית הבסבורג ובנו כנסיות וארמונות בגוונים חיוורים . נפוליאון הכריז על העיר כבירת הפרובינציות האיליריות כדי לפלוש לים האדריאטי וביסס את שלטונו  בין השנים 1809-1814  .  ב- 1990 באו אל קצם 45  שנות שלטון קומוניסטי , שנה לאחר מכן ב- 1991 פרשה סלובניה וליובליאנה הפכה לבירה רשמית של מדינה עצמאית . תיירים ברחבי העולם מספרים שהתחושה בליובליאנה היא כמעין פראג קטנה , בלי המוני התיירים , עיר תוססת וצעירה .  לפחות את התחושה של צעירה , מספקים 25,000 הסטודנטים הלומדים בעיר ומשווים לה צביון צעיר ותוסס .

את העיר תוחמים שני נהרות ליובליאניצה וסאבה  .  נהר ליובליאניצה מרכז סביב גדותיו את מרבית אתריה של העיר וזורם ממש במרכזה , ואילו מצפון לטירה ולרגליה , זורם נהר הסאבה , אחד משני נהרותיה החשובים של סלובניה .  [PHOTO]

 

 

 

 

 

 

 שוטטות

ככר פרשרנוב   Presernov trg.   שבמרכזה פסלו של המשורר הלאומי פראנץ פרשרנוב שכתב את ההמנון הלאומי של סלובניה , היא לב לבה של העיר .

 

צפונית לככר שוכנת הכנסיה הפרנציסקנית הורודה שנבנתה ב- 1660 .

 

דרומית לכנסיה ממוקם הגשר המשולש   Tromostovje   החוצה את נהר ליובליאניצה . הגשר האמצעי נבנה ב- 1842  מאוחר יותר בשנת 1931  הוסיף האדריכל פלצ'ניק את שני הגשרים הנוספים והפך את הכניסה לעיר העתיקה לאלגנטית יותר .

 

בצד הדרומי של הגשר נגלה לכל עובר בנין העיריה ומזרקת שלושת הנהרות   Robba    שבסמוך אליו . בנין העיריה נבנה  ב- 1484  שופץ ושימש כאולם למופעים , לפני שהפך לבית העיריה  ב- 1718   .  מזרקת שלושת הנהרות , מזרקת רובה , מסמלת את שלושת נהרותיה של ליובליאנה 

Krka , Sava , Lubljanica   .

 

מערבה מהככר נמצא השוק של ליובליאנה שעוצב אף הוא ע"י פלצ'ניק , אשר תחם את ככר השוק בשורת עמודים מרשימה  - קולונדה .

 

מאחורי השוק נצבת קתדרלת ניקולאס הקדוש , שנבנתה במאה ה- 13 ומדי פעם עוברת שפוצים , כשהשפוץ האחרון בוצע בשנת 1996 לרגל בקור האפיפיור בסלובניה , לרבות שחזור דלת הברונזה בכניסה לקתדרלה .

 

בסוף שדרת העמודים שבמתחם השוק ניצב  גשר הדרקון  שבניתו החלה ב- 1819 והושלמה בשנת - 1901 לכבודו של הקיסר האוסטרי המפורסם פראנץ יוזף .

 

מדרחוב צופובה  Copova ulica   . 

 

שלושת הככרות , ככר העיר  Stari trg.   הככר העתיקה  Mestni trg.   והככר הגבוהה

Gornji trg.   מהווים את מתחם העיר העתיקה שלרגלי טירת ליובליאנה

 

טירת ליובליאנה אליה עולים ברכת קרונית מככר פרשרנוב הוקמה במאה ה- 9  ושמשה כמבצר הגנה ותצפית ששמר על העיר ובה התאכלסו שליטיה .

 

מגיעים לסמטאות שאחת מהם נקראת  סמטת היהודים  Zidovska  Steza   ברחוב זה גרו בעבר יהודים , היום אין זכר , ובמקום בו שוכנת ברחוב מסעדת Ruza    שכן פעם בית הכנסת של העיר  .

 עיירות עתיקות

קרופה , שקופיה-לוקה

כדאי לבקר בישובים : קרופה , שקופיה-לוקה , אני ממליץ להתחיל מכוון בלד לכוון ראדובליצ'ה עיירה שיש בה מוזיאון לדבורים , מראדובליצ'ה דרומה לכוון קרופה , ישוב עתיק שתושביו הם חרשי ברזל , מים זורמים בין הבתים , תוכלו לראות עבודות בברזל , פרזולים וכו' , ממשיכים דרך זלזניקי לישוב שקופיה-לוקה כשהדרך איטית צרה ומפותלת , אך הנופים מרהיבים

 

 

פוסטוינה

בעיירה פוסטוינה נמצאת המערה הגדולה ביותר מבין המדינות המערביות כ- 27 ק"מ אורכה , יש להתלבש חם , אם שוכחים ז'קט או מעיל ניתן לשכור תמורת כ- 3 אירו מעיל בכניסה למערה , הסיור אורך כשעה וחצי , 4 ק"מ ברכבת ו – 1.7 ק"מ מקסימים ברגל , כשבסיום הסיור ניתן לצפות על הדג האנושי פרוטאוס , בעל-החיים המופרסם ביותר החי במערות הקארסטיות . בקופה ניתן לבקש פרוספקטים בעברית .

פרדיאמה – כ- 7 ק"מ מערבית לפוסטוינה מומלץ בקור בטירת פרדיאמה הבנויה בתוך סלע ומעל מערה , שווה

פוסטוינה ופרדיאמה  . בהתאם לזמן שנותר אפשר לבקר בעיר טרייסט באיטליה .

 

 

פטוי

פטוי

אחת הערים העתיקות בסלובניה שוכנת על גדות נהר הדראבה ועל אגם פטוי , נמצאת במזרח המדינה , מומלצת מאד , טיול בעיר העתיקה ובקור בטירה שבנה מלך גרמני ובה תצפית נהדרת על העיר והנהר

פרדריק-סטולפ בצליה

בדרך לפטוי או בחזרה מומלץ לעצור בעיר השלישית בגודלה בסלובניה , העיר צליה , כדי להגיע לאתר שנמצא בסמוך לעיר בצדה הדרומי , טירה ישנה ובה מגדל שנקרא פרדריק-סטולפ ממנו נשקפים נופי העיר והנהר סביניה

 

זאגרב
עיר יפה עם מבנים מרשימים , כשנכנסים לעיר הכל נראה מאכזב , אך כעבור מספר דקות מתחילים לראות אט , אט את יופי העיר . מהככר הראשית , ככר ילאצ'יצ'ה ממשיכים מערבה ברחוב הראשי של זאגרב , רח' איליצ'ה , עד לרחוב קטן בצד ימין , רחוב טומיץ' בו רואים רכבל פעוט שבעזרתו תעלו תוך דקה לעיר העילית , גראדץ' , ותעלו למגדל לוטראשצ'אק שם תצפו בנוף העיר וגג המעוטר בשני דגלים של כנסיית מרקו הקדוש , ניתן לקבל פרוספקטים בעברית , גם במגדל וגם בתחנת המידע בככר , על האתרים החשובים בעיר , אחרי הבקור בגראדץ תרדו לעיר תטיילו ברחובות הסובבים את הככר , בקרו בקאפטול ובשוק הירקות דולאץ' , בתום הבקור בעיר לפני שתסעו חזרה סעו צפונה כחמש דקות נסיעה לבית הקברות מירוגוי , לא לוותר בשום מקרה , זהו בית קברות בו קבורים יהודים נוצרים ומוסלמים ומעוצב בסגנון יחודי של גנים אנגליים , אגב החלקה היהודית נמצאת בצומת הראשון מהכניסה וימינה .

 

 אוכלוסיה 707,000 איש  .  בדומה לבודאפשט בירת הונגריה , התפתחה זאגרב משתי עיירות , גראדץ' וקאפטול שאוחדו לעיר אחת . בקאפטול ישבו אנשי הדת וגראדץ' היתה מקום מושבם של בעלי המלאכה .

זאגרב התפתחה עוד בימי הביניים במיוחד בין המאה ה- 11 ל- 13 . אך הפכה לבירתה הרשמית של קרואטיה רק ב- 1557 . החל מ- 1527 שלטו האוסטרים בזאגרב עד 1918 . כיום מורכבת זאגרב מעיר תחתית ועיר עילית כשנהר הסאבה חולש על דרומה ולא עובר במרכזה  .

 המרכז

הרחוב הראשי של זאגרב  , רח' איליצ'ה   Ilica    וככר ילאצ'יצ'ה   Jelacica trg.    הם לב לבה של העיר 

מדרום ללב העיר

כל החלק שמדרום לרחוב המרכזי , רחוב איליצ'ה , הוא למעשה העיר התחתית של זאגרב , שמשובצת בפארקים ובעקר במוזיאונים . מימארה  mimara  נחשבת לאחת הגלריות הטובות באירופה , האספן מימארה , יליד זאגרב , שעל שמו קרויה הגלריה , אסף 3750 יצירות ופריטים של אמנים מספרד , איטליה והולנד , בגלריה גם אוספים מהמזרח הרחוק .

 

מצפון למרכז , העיר העילית

באיזור זה שוכנים שני האיזורים המוזכרים לעיל , גראדץ' וקאפטול , הככר הראשית של העיר , טרג-ילאצ'יצ'ה  חוצצת בינהם . הקאפטול שוכן בחלק המזרחי ובו נמצאים שוק הירקות המפורסם דולאץ', קתדרלת סטפן הקדוש (1899)  וארמון הארכיאפיסקופאלי מהמאה ה- 16 שבו ביצורים שנועדו להתגוננות מפני הטורקים .  גראדץ' נמצאת בחלק המערבי והיא בעצם העיר העילית של זאגרב , בה נמצאים , מגדל לוטרשצ'אק , כנסיית קתרינה הקדושה , כנסיית מרקוס הקדוש , ארמון הנשיאות באנסקי-דבורי

(המאה ה- 18) והסאבור הפרלמנט הקרואטי (1908)  . 

 

 

 

פליטביצ'ה

לא להחמיץ!!! למרות המרחק כדאי לעשות מאמץ לקום מוקדם יום אחד ולחצות את הגבול למקום מס' 1 בקרואטיה השכנה . אני מדבר על פארק לאומי שרשום באונסק"ו , בו 16 אגמים בצבע כחול וטורקיז שנהר זורם בינהם ומפלים מכל עבר , מקום מדהים , הבקור במקום כולל שיט , הליכה בין האגמים ונסיעה ברכבת , לא להחמיץ בשום מקרה למרות המרחק 3 שעות מבלד או כפי שהזכרתי להגיע מכוון מזרח סלובניה .

 

 

 

 לא מזיק לדעת!

מדינת קרנתן

מומלץ לחצות את הגבול לאוסטריה ולעיר הבירה של מדינת קרנתן , העיר קלגנפורט , קלגנפורט עצמה נחמדה מאד , אך האתרים היפים נמצאים בדרום מערבה סמוך לאגם וורתר . הראשון הוא המינימונדוס , כל העולם במיניאטורי כולל הכותל שלנו , לא להחמיץ

 

ממש בסמוך למינימונדוס שוכן רפטיליינצו , גן-חיות לזוחלים , תראו שם נחשים מדהימים , צבים מגלפגוס , איגוואנות , לטאות ענקיות מוזרות , אלמנה שחורה , בקצור חגיגה

!!!פיראמידנקוגל - מגדל תצפית על אגמי קרנתן שעולים אליו עם מעלית , לא להחמיץ , מדהים

מיראמרה סמוך לטרייסט 

מיראמרה , טירה עם גנים , שוכנת לחוף הים האדריאטי כ- 7 ק"מ צפונית לטרייסט

 

Wakka Wakka  ספי רן הראשון

 

צימרים בעיר צליה

 
צימרים ובתי מלון בליובליאנה הבירה
 
צימרים ובתי מלון במריבור
 
צימרים ובתי מלון בפטוי
 
צימרים ובתי מלון בשקופיה לוקה
 
צימרים ובתי מלון בקרניסקה גורה
 
צימרים ובתי מלון בפוסטוינה
 
צימרים ובתי מלון ברדובליצ'ה
 
צימרים ובתי מלון בפיראן
 
צימרים ובתי מלון בנובה גוריצה
  

 

להזמנת הצימר לחץ כאן

להזמנת הצימר לחץ כאן

להזמנת הצימר לחץ כאן

 להזמנת הצימר לחץ כאן

להזמנת הצימר לחץ כאן

להזמנת הצימר לחץ כאן

 

Make a free website with Yola